Европейски фондове

С влизането си в ЕС на 1 януари 2007 г. България се присъедини към бенефициентите на Структурните фондове и Кохезионния фонд с цел страната да увеличи своя потенциал за растеж в икономическата сфера и да стимулира нейното развитие, което да я приближи до останалите държави-членки.  

През отминалия програмен период 2007-2013 г. България вече е използвала седем различни оперативни програми, възлизащи общо на 8,7 милиарда евро.

Следващите програмни периоди са 2014-2020 г. и 2020-2026 г. За текущият програмен период 2014-2020 г. са предвидени 7,419 милиарда евро, разделени в следните оперативни програми:

  • Оперативна Програма „Иновации и конкурентоспособност“  с  1 200 милиарда евро

Основните бенефициенти на програмата са компаниите от производствения сектор, като приоритет ще бъдат предприятията, работещи в приоритетни икономически сектори – фармацевтичната промишленост, химическата промишленост, компютърното производство, оптиката и електрониката, металните изделия, машините, информационните и комуникационните технологии, здравеопазването, туризма, обзавеждането, текстилната и шивашката промишленост. Новото е, че се очакват нови продуктови сектори като: издателска дейност, музикална индустрия, медийна индустрия, филмова индустрия, дизайн – индустриален, мебелен, моден, графичен, мултимедиен, уеб дизайн и т.н. Специална подкрепа ще бъде дадена на компании, работещи в областта на иновационните технологии.

  • Оперативна програмаРазвитие на човешките ресурси“ с  938 милиарда евро

Бенефициентите по програмата могат да бъдат компании, работещи във всички сектори на икономиката, както и организации за професионално обучение.

  • Оперативна програма „Региони в растеж“ с  1 300 милиарда евро

Инвестициите в тази оперативна програма ще се реализират навсякъде в България и ще допринесат за социално-икономическото и териториалното развитие на слабо развитите региони на България. Бенефициентите по програмата са преки земеделски производители;  хранително-вкусовата земеделска промишленост (промишленост за преработка на селскостопански продукти); фирми, които осъществяват и развиват неселскостопански дейности в селските райони: производство, агротуризъм, услуги, включително услуги в социална полза.

  • Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ с 1 600 милиарда евро
  • Оперативна програма „Околна среда“ с 1 500 милиарда евро
  • Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ с 596 милиарда евро
  • Оперативна програма „Добро управление” c 285 милиарда евро

Общо 7 419 милиарда евро

Отделно 15 680 милиарда евро са предвидени за:

  • Механизъм за европейско свързване 406 милиарда евро
  • Европейско териториално сътрудничество 165 милиарда евро
  • Европейски фонд за най-нуждаещите се 104 милиарда евро
  • Развитие на селските райони и Морско дело и рибарство  7 586 милиарда евро

Ресурсите са предназначени за България, но са включени в система на икономически изгодни партньорства и сътрудничество за всички, които могат да се възползват от тази благоприятна възможност.  Целта на SAAD Consulting  е да подпомага своите клиенти в процеса на това сътрудничество. 

България направи много,  но й остава още много работа в процеса  на приравняване към европейските стандарти.  Вече са осъществени необходими интервенции в областта на инфраструктурата, конкурентоспособността, модернизирането на услугите, защитата на жизнената среда и  качеството на живот на гражданите.

Copyright © Всички права запазени.